Az összes háziasított élőlényt, beleértve a növényeket is, különböző színekben tenyésztjük és aszerint, hogy épp kinek melyik a kedvenc színe és a szín összeállítása, így a megitéléseink is változóak. Nem csak a kutya szakértőknek tünik fel egy egy kutya különleges vagy éppen megszokott színezete, hanem a laikusok, a kutyaszeretők is sokszor foglalkoznak a kedvencük színével, a színek elnevezésével, sőt a szín kialakulás hátterével, a színgenetikával.
Mai írásom egy áttekintő, közérthető, képekkel illusztrált "kis szín-genetika" lesz az angol bulldog fajtára nézve.
Lássuk csak mit is ír a standard a mi esetünkben az angol bulldogoknál.
Egyszínű vagy foltos.( egyszínű egyedeknél feketemaszk és fekete arcorri rész kívánatos) . Az egyszínű egyed csak csíkos (brindle), vörös (red) és vörös szín mindenárnyalatában, egészen fakósárgától sötétvörösen át őzbarnáig stb.(fawn, fallow etc.) fehér (white) lehet. Az angol bulldog bocitarka (pied vagy piebald) színű lehet, az összes fent említett színek fehérrel kombinált összeállításában. Minden színnek saját minőségében, tipusában letisztult és csillogóan egészségesnek kell lenni. Májbarna- vagy hússzínű orrtükörrel (dudley) rendelkező egyedek, fekete- és fekete-cser jegyes egyedek nem megengedettek, tehát ezen egyedek a tenyésztésből kizárandó színhibával rendelkeznek.
A standardban elsőként említett szín a csíkos. A dominans csíkos génjüknek köszönhetően ezek az egyedek mindig valamilyen csíkozott szőrzettel rendelkeznek. Az alapszin mindig a vörös szín valamelyik árnyalata. Ezen a világos alap színen fekete színű csík jól előtünik mindenkor. A csíkozottság milyenségét is a gének összjátéka határozza meg. Egy kivétel akad ez alul. Egy az őseitől extrém fehér szín gén-t örökölt egyed szőrzetén lévő kis színes foltokon alig látjuk a csíkokat, sőt teljesen fehér színű is lehet. Ez az egyed annak ellenére hogy fehér színű a dominans csíkos szín gént is hordozza. Ezeknek a első generációs utodai között néhányan csíkosak lesznek, ha nem fehérként születnek. A következő képeken különböző csíkos egyedek láthatók, fehér színnel kombinálva.
További színekről a "tovább" szóra kattintva olvashatsz és nézhetsz képeket!
A következő szín a vörös és a vörös szín minden árnyalata, ( a világos fakósárgától a vörösen át egészen az őzbarnáig). Elfogadott még cobolyszín-re emlékeztető feketés szőrszálakkal tüzdelt őzbarna szín is. Talán a legtöbb bulldog vörös színű vagy vörös-fehér tarka. Itt említeném meg, hogy úgy tünik a bézs szín vagy a bézs szó használata az angol bulldog esetében nem helyénvaló. A színgenetikai nomenklaturában a bézs színt más gén kóddal rendelkező kutyák színére használják. Itt inkább aranybézs vagy a világos- vagy szalmasárga lehetne helyesebb elnevezése azon színnek, ami bézsre emlékeztet.
A következő képeken látható kutyák feltételezhetően, a gén készlete alapján mind egytől egyig vörösnek és vörös valamilyen árnyalatának nevezhetők.
A fehér színű egyedek a kutya fajnál két féle genotipushoz tartoznak. Ez azt jelenti, hogy két egy formán fehér színű kutyának teljesen más gén kódolhatja a színét. Egyesek szerint a fehér szín színintenzitása ettől a genetikai háttértől függ. A fehér szín törtfehértől csontfehérig terjed. Sok fehér kutya valójában nem fehér kutya, csak a extrém fehér mintázatot okozó gén hatására alig látunk rajta egy két apró foltot fej, gerincoszlop és a farok mentén. Ezek a kutyák az extrém fehér mintázatot idéző génjüket tovább adja az utodainak. Enélkül a gén nélkül nem születhetne nagyon kedvelt bocitarkának (piebald, pied) nevezett szín sem, mivel ez a gén a fő irányítója az említett szín kialakulásának. A fehér színű kutyákat mutató képeimen lesznek kevés színes folttal rendelkező bocitarkák is. Ezeket a bulldogokat is fehér színűnek nevezzük a hétköznapokban.
Egyes fehér vagy fehérmintás bulldogok fehér szőrrel borított testfelületén megjelenik apro szabálytalan tarkázottság, amit szétszortan, szabálytalanul elhelyezkedő sötétebb színű szőrszálak okoznak. Ez a jelenség egy "T" génnek nevezett gén hatására jelentkezik. Ez nem jelenti azt, hogy a kutya tarka vagy egyéb más fajtákban honos merle vagy harlekin szín megjelenne.
Az angol bulldog fajtában nálunk Europában a legkedveltebb színváltozat a bocitarka (piebald, pied), azaz fehér alapon szabálytalanul elhelyezkedő színes foltokkal tarkított egyedeket keresi a legtöbb bulldogtartó. Akkor nevezhető bocitarkának (pied) ha a kutya testének több mint 20%-át takarja a fehér színű rész. Nem jellemző az angol bulldog fajtában az írfoltosnak (bernipásztor, mantelos dog, bostonterrier) nevezett teljesen szimmetrikus mintázattal, szabályos fehér folttal rendelkező színváltozat. Az angol bulldognál a fehér foltosságot ugyan ahhoz az allélsorozathoz tartozó allélpár idézi elő, mint az írfoltosságot okozó allélpár. De a két allélpár nem egy és ugyanaz. Azt előre lehet tudni, hogy milyen színű foltokkal születhetnek a kölykök egy egy párosításból, de azt, hogy hol és mekkora foltok helyezkednek el a bundájukon, nem lehet megjósolni. A folt nagyságát, helyezkedését és az alakját is az említett extrém fehérségért felelős gén határozza meg.
Érdekesség a fekete maszkkal és a sötét arcorri résszel kapcsolatban a standard nem írja elő kizárolagosságot. Csak annyit, hogy kívánatos a jelenléte. Az angol bulldogoknál a maszk csak fekete színű lehet. A bulldogok többsége beleértve a fehéreket is fekete maszkkal rendelkeznek. Ez nem keverendő az orrtükör és a szájszél fekete pigmentációjával. A maszkosságot is egy dominans gén örökíti. Az angol bulldogoknál is előfordul maszk nélküli egyed. Ezeknek mindnek fekete az orrtükre és a szája széle. A maszkosság dominans a maszk nélküliséggel szemben. Az alábbi képeken megtekinthetitek a különbségeket. A fehér színű vagy a fehér fejű kutyák is maszkosak, csak a "felszínen" nem látjuk.
Végül a kizáró hibaként említett fekete és fekete-cser színt már az 1900-as évek elejétől kezdve szigorúan "üldözték" az angol és az amerikai tenyésztő szervezetek. 1976-ban a fent említett szinekkel kapcsolatos intézkedéseket újból leszögezi. Nem megengedhető a tenyésztése és kizárandók a tenyésztésből azon egyedek, amelyek egy színű feketék, fekete-tarkák, fekete-cser színűek, vagy barna- és hússzínű orrtükörrel rendelkező vörösek, barnák, krémszínűek (dudley). A feketeszín a tisztavérű angol bulldog tenyészetben nem fordulhat elő. A hússzínű orrú vagy barna orrú egyedek genetikailag a fekete színnek egy higító gén által világossá változtatott variánsai. Így ezek az egyedek genetikailag fekete alapszínűnek számítanak. Végül érdekességképpen két "fekete bulldog" képet felteszem hogy a száj is tátva maradjon. :)
Elég hosszúra sikeredett, remélem nem untatlak meg kedves bloglátogató. Legközelebb nagyon rövidet fogok írni.
Kérem a kommenteket.