Ki ne tudná, hogy a húsvéti nyúl piros tojást tojik. Akinek az életéből kimaradt a színes tojásokat szerteszét szóró pirosszemű nyufika, annak nem volt boldog gyermekkora. Ez egyszer hóootzícher.
Szóval feslett nyúlhölgy festett tojást tojik?...Nos komolyra fordítva a szót. IGEN. Ez így van.
Nos apró gyermekkorunktól felfoghatatlan genetikai feladatok soraival látnak el minket. Ha a tudásunkat összegezve tüzetesebben megvizsgáljuk a fenti esetet, arra jövünk rá, hogy itt csak is egy végtermék előállító hibríd nyúlklonról lehet szó, mely arra hivatott, hogy húsvét táján minden bokorba tömérdek mennyiségű E16215-E298956 ételszínezővel szennyezett tojást rakjon. Így itt az utod, azaz a piros tojás, végtermék. Nem kel ki belőle se csibe, se nyúl. Megesszük a tormával, sonkával.
Na de más is van ám itt a tarsolyomban.
Máris elsőnek a Kung-Fu Pandát említeném. A teljes családfáját nem ismerjük. Viszont az világos mindenki számára, hogy az apuka egy kacsa. Egy népes kacsa család legszorgalmasabbikja. Nokedlit főz éjjel-nappal. Panda is főzi a nokedlit mint a kacsa.
Hogy lett kacsa családnak Panda a gyermekük? Úgy, hogy a "pandaság" (pp) recesszíven öröklődő tulajdonság szemben a domináns "KACSASÁG"-gal (KK). Ezekszerint bizonyos kacsa családoknál a recesszív "pandaság" génjét hordozó heterozygota (Kp) egyedek fenotipusában teljesen egyformák mint a homozygota (KK)genotipusú kacsák. Abban az esetben ha véletlen folytán, véletlen itt a Hollywood, két heterozygota egyed utodot nemz, a Mendeli törvény szerint az utodok között 75%-ban kacsák (KK és Kp) és 25%-ban pandák (pp) születnek. :) Ez a 25% a lényege az egésznek és a Kung-Fu Panda múúúví-nak. Eddig azért nem volt tudomásunk erről a tényről mert recesszív allél gyakorisága a kacsa populációban rendkívül alacsony (úgy 1:1 000000), ezért a heterozigóta (Kp) kacsák is kevesen vannak. Így csak akkor lesz panda (pp), ha abból a kevés ivarérett heterozygota egyedből 2 azaz kettő véletlen folytán találkozik egymással és szerelembe esnek.
Tisztán látható a képen, hogy a Pandánk fenotipusban nagyon eltér az ősétől. Mint minden recesszíven öröklődő tulajdonság, a "pandaság" is több generáción át rejtve marad a populációban és homozygota formában megjelenve mindenkit megdöbbent. Egy recesszív homozygota egyed nem csak fenotipusban, hanem a teljesítményében, képességében is különbözik/het az őseitől. Ennek ékes bizonyítékaként Pandánk a nokedli főzéssel felhagy, akaratának és a képességének köszönhetően a kung-fu mesterévé fejlődik.
De mivel szülőről és az ő utodjáról van szó, így is sokban hasonlítanak egymáshoz feno- és genotipusos különbségek ellenére. Alábbi képen egy vizuális típusú alapos szemlélő azonnal észre veszi a hasonlóságokat. Például mind kettőnek egy-egy feje van, és azt mind kettő nyakán hordja. Arról nem is beszélve, hogy a szemek teljesen egyformák és egyformán helyezkednek a fejen mind két lény esetében.
Daddyduck Kung-Fu Panda
Jelenlegi kutatási eredmények szerint úgy tünik, hogy ez a bizonyos recesszíven öröklödő "pandaság" a keleti azaz kínai vagy pekingi kacsáknál fordul elő, amelyek még nincsenek ropogósra sütve. Ezt a tényt az is alátámasztja, hogy a Panda csakis Kínában honos. Másutt csakis behurcolt egyedek léteznek, mint a madárinfluenza. Apropó ... madárinfluenza... Ezekszerint a pandák is érzékenyek a bördflúúúra? :)
Két homozygota recesszív gén által létre jött panda már csak panda utodokat hozhat világra. Így az óriás pandák esetében a dominans KACSASÁG génje már nem található az allélsoron. Egyszóval a panda nem tojik semilyen színű tojást, kacsatojást főleg nem.
Az angol bulldogoknál a domináns csíkos és csíkoshoz viszonyítva recesszív vörös szín pontosan ilyen öröklésmenetet követve jelenik meg az almokban.
Ez az egész egy KACSA? :)
Igen, a Daddyduck és Kung-fu Panda esetében kacsa. De kutyáknál NEM.
Folytatás következik hamarosan.